Witaj! Znajdziesz tu trochę mojej codzienności, książek, listów, włoskiego i wiele więcej...

Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty - Sylwia Zientek


Dzisiaj mam dla was połączenie fikcyjnej fabuły z prawdziwą historią Warszawy. "Rodzinne tajemnice, skrywane pasje, niepohamowane żądze, pikantne skandale, a w tle Warszawa." Saga rodzinna, w której poznajemy dzieje rodziny Żmijewskich, Hotel Varsovie, intryga, tajemnica i tytułowa klątwa... to brzmi bardzo interesująco!Akcja książki rozgrywa się w Warszawie, jednak w trzech okresach czasowych. Mamy XXI wiek, Dana przyjeżdża do Warszawy aby odzyskać rodzinną kamienicę przy ulicy Długiej, gdzie kiedyś mieścił się hotel. Jednak został on zniszczony podczas Powstania. Dana ma urazę do swojego ojca, nie jest przywiązana do Polski, jest obywatelką świata, pisarką, wróciła aby lepiej poznać Warszawę. XIX wiek, również w Warszawe... Eleonora Żmijewska, córka właściciela hotelu Varsovie, mieszczącego się przy ulicy Długiej, wiedzie spokojne życie. Ma czas na przyjęcia, spacery, uwielbia grę na fortepianie. Jednak gdy jej ojciec postanawia odejść ze świata, popełnia samobójstwo, w życiu kobiety zaczynają dominować nieszczęścia i niepowodzenia. Hotelowi grozi bankructwo, jednak wszyscy unikają odpowiedzialności, brat woli zajmować się malarstwem, a matka wyjeżdża z Polski. Tylko Eleonora może ocalić rodzinne dziedzictwo. Wiek XVII, Lutnista Laurenty Żmij marzy o prowadzeniu własnego zajazdu. Jednak sytuacja w Warszawie nie pozwala mu na realizację tego planu, wielki pożar oraz klęski które ciążą nad tym miastem sprawiają, że mężczyzna odkłada swoje marzenia. Po latach wraca do swoich dawnych celów i buduje zajazd. W międzyczasie poznaje kobietę, która podoba się również jego bratu. Mężczyźni nie zdają sobie sprawy, że nad ich rodziną wisi klątwa...

Ostatnio bardzo polubiłam książki, których akcja ma miejsce w różnych latach. Tutaj nie dzieje się ona w jednym, określonym czasie, a losy bohaterów z przełomu różnych wieków mają ze sobą coś wspólnego. To bardzo mnie urzekło i od razu polubiłam tę formę książki. Z wielką przyjemnością odkrywałam losy rodziny, tajemnice... poczułam się zaintrygowana tytułową klątwą i książka po prostu niewyobrażalnie mnie wciągnęła.

Autorka w sposób barwny stworzyła każdą z postaci. Nie znalazłam tutaj kogoś, kto wydałby mi się nieciekawy, bezosobowy... każdy z nich ma swój określony charakter i przenosi nas do lat w których żyje, każdy jest indywidualistą. Bohaterowie żyją w Warszawie, miasto ukazane w różnych epokach, malownicze kamienice, kościoły, Rynek, Krakowskie Przedmieście. Możemy sobie wręcz wyobrazić podróż w czasie do danego wieku i wyobrazić Warszawę tamtych lat.

Mimo to, że książka należy do obszernych, czas minął mi przy niej bardzo przyjemnie i nie odczułam znużenia tą historią. To pierwszy tom wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy. Nie mogę się już doczekać, aż będę mogła przeczytać kolejny, bo ta historia bardzo mi się podobała i chcę więcej. Tym bardziej, że książka zakończyła się w taki sposób, że chętnie dowiem się, jak dalej potoczą się losy bohaterów, co jeszcze się wydarzy.

Moja opinia:
8/10 rewelacyjna 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu W.A.B.

https://2.bp.blogspot.com/-J373fO_MPhc/WPuZ2ged22I/AAAAAAAAJwQ/bJ1Sw8dsYyMPL5GQMPaIuJPLG9xI87gtgCLcB/s320/wab-foksal.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WioskaSzablonów.