Witaj! Znajdziesz tu trochę mojej codzienności, książek, listów, włoskiego i wiele więcej...

Księgobójca - Maja Wolny


Książki, które są o książkach (tak, dziwnie to brzmi) zawsze bardzo mnie intrygują. Jak wiecie, kocham serię Cmentarz Zapomnianych Książek, a gdy zobaczyłam tytuł powieści, którą dzisiaj wam przedstawię, stwierdziłam, że obowiązkowo muszę ją poznać! Przed wami Księgobójca.


Wiktor Krzesim to polak mieszkający w Amsterdamie. Tam prowadzi księgarnię o nazwie Script, jest ona dla niego całym życiem. Mężczyzna dba o każdą książkę i stara się dobierać je z sercem. Nie zależy mu na dużej ilości klientów, stąd nie stara się sprzedawać w swojej księgarni popularnych tytułów, a książki stare, mające niezwykły klimat. Wiktor spędzając całe dnie w księgarni, obserwuje innych ludzi, zastanawiając się nad ich myślami oraz zachowaniem. Regularnie do księgarni przychodzi Marianna, którą Wiktor pamięta jeszcze z czasów gdy była dzieckiem. Zakochał się w niej, jednak ona traktuje go tylko jako księgarza, miłego człowieka, który zamawia dla niej powieści. Pewnego dnia znany restaurator mebli umiera w nieznanych okolicznościach. Wiktor oraz osoby z jego otoczenia stają się podejrzani, jednak trudno wskazać sprawcę, trzeba się temu znacznie bliżej przyjrzeć. Tutaj nic nie jest oczywiste i potrzeba czasu oraz uwagi aby rozwikłać tę zagadkę.

Bohaterowie tej książki od razu zdobyli moją sympatię... Po pierwsze, Wiktor - mężczyzna zakochany w książkach, pełen szacunku, tworzący miejsce idealne dla każdego książkoholika. To u niego każdy znajdzie wszystkie starodruki, manuskrypty, Wiktor oddaje książkom całe swoje serce i czas. Ciekawą postacią była dla mnie również Marianna, czyli kobieta w której zakochuje się Wiktor, jego wierna klientka. To kobieta tajemnicza, która chętnie odkrywa kolejne tytuły z księgarni Wiktora. Poznajemy w książce także jej losy sprzed lat, dzieciństwo oraz młodość, które mają ogromne znaczenie. To książka z wątkiem kryminalnym, więc nie brakuje także policjantki... Eva Paelinck to inspektor która prowadzi śledztwo, jednak nie jest ona zbyt bystra, może odrobinę naiwna. Tak więc my, razem z nią staramy się rozwiązać zagadkę, jednak aby ją odkryć musimy dotrzeć do końca książki. Po drodze Evę nachodzą różne wątpliwości, a sprawa staje się bardziej zawiła, jej rozwiązanie wydaje się być znacznie trudniejsze niż podejrzewała, zdecydowanie nie tak oczywiste.

"Może zegary są ze sobą w zmowie? Przypominają o tym, co słońce mówi za darmo. Jest dzień i noc. Świt i zmierzch. Zegary nie wychwytują najważniejszego: szczęścia. Ono trwa krótką chwilę, nikt nie wie dokładnie ile, bo nikt nie patrzy wtedy na zegarek."

"Księgobójca" to moim zdaniem rewelacyjna książka. To powieść w której pojawia się wątek kryminalny, jednak odkrywamy w niej także uczucia i emocje bohaterów, przyglądamy się bliżej samotności, a także miłości do książek. Poznajemy człowieka, który książki kocha i szanuje, a z drugiej strony także takiego, dla którego nie mają one znaczenia. Wraz z poznawaniem bliżej bohaterów zbliżamy się także do rozwiązania zagadki. Po drodze czeka nas mnóstwo emocji i wrażeń, wszystko opisane w taki sposób, że nie możemy oderwać się od czytania. Maja Wolny stworzyła naprawdę niesamowitą historię i nie żałuję, że zechciałam ją poznać!


Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

http://www.czarnaowca.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WioskaSzablonów.