Witaj! Znajdziesz tu trochę mojej codzienności, książek, listów, włoskiego i wiele więcej...

Najdłuższa noc - Marek Bukowski, Maciej Dancewicz


Dzisiaj przychodzę do was z czymś naprawdę interesującym, a mianowicie z książką inspirowaną wydarzeniami z serialu Belle Epoque. Muszę przyznać, że ten serial już od samego początku mnie intrygował, zapowiada się on ciekawie, jednak jeszcze nie miałam okazji obejrzeć większej ilości odcinków. Gdy dowiedziałam się, że będę mogła przeczytać książkę o tej tematyce, odłożyłam serial na później. Jednak czy okazała się ona interesująca? Zapraszam do dalszej części.

tytuł: Najdłuższa noc
autor: Marek Bukowski, Maciej Dancewicz
data wydania: 15.02.2017

Jest grudzień 1904 roku. Akcja dzieje się w Krakowie, na ławce na Plantach zostaje odnalezione ciało młodej kobiety. Jest ono brutalnie okaleczone. Laboratorium kryminalistyczne rozpoczyna swoje działania i mają oni wiele do zrobienia, ponieważ pojawiają się następne ofiary. Mają one cechy wspólne - to zwykle kobiety młode, które giną w specyficzny sposób. Policja ma więc trudną i skomplikowaną zagadkę do rozwiązania.

W tym samym czasie niespełna trzydziestoletni Jan Edigey-Korycki powraca do Krakowa, swojego rodzinnego miasta. Płynął na statku do portu na Madagaskarze, jednak dowiadując się o śmierci matki, postanawia powrócić do Galicji. Nie zdaje sobie jednak sprawy, co dzieje się w jego rodzinnym mieście. Giną w nim kobiety, mają wyłupione oczy, odcięte głowy, a także zwęglone ciała. Jan dowiaduje się także, że w laboratorium kryminalistycznym działa Henryk Skarżyński, jego dawny przyjaciel. Kraków rozwija się, staje się coraz piękniejszym miastem dzięki sztuce, która ma ogromne znaczenie. 

Jan Edigey-Korycki, to z pewnością interesująca postać. Początkowo porzucił Kraków, z powodu nieszczęśliwej miłości do pięknej arystokratki. Został więc samotnikiem, który cierpiał z dala od rodzinnego miasta, wybierając się na podróże statkiem, a także rozmyślając o kwestiach patriotycznych. Jest to bohater, którego postawa waha się gdzieś między byciem romantykiem, a samotnikiem.

"Najdłuższa noc", to książka, która łączy wiele wątków, oraz gatunków. Ciężko jest ją podporządkować jednemu, konkretnemu rodzajowi. Jest to powieść obyczajowa, jednak dużą rolę grają tutaj wątki historyczne, kryminalny, ale pojawią się także wątki niczym z romansu. Morderstwa, które mają miejsce w Krakowie, są dla nas czymś tajemniczym, pewnego rodzaju zagadką, na której zakończenie i rozwinięcie z niecierpliwością czekamy. Niektórzy mogą narzekać na nadmiar wątków, oraz ich różnorodność, mi aczkolwiek nie przeszkadzało to w jej odkrywaniu. Całkiem przyjemnie odkrywało mi się losy bohaterów, mimo iż książki w których pojawia się wątek historyczny, nie należą do moich ulubionych, to nie żałuję, że sięgnęłam po "Najdłuższą noc". Książka została napisana na podstawie scenariusza do serialu, jednak póki co nie jestem w stanie określić podobieństw czy też różnic między nimi. 

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Księgarni Internetowej Pantomasz.pl.
http://pantomasz.pl/ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WioskaSzablonów.