Witaj! Znajdziesz tu trochę mojej codzienności, książek, listów, włoskiego i wiele więcej...

Jeszcze jeden oddech - Paul Kalanithi


Dzisiaj witam was z zaległą recenzją. "Jeszcze jeden oddech" przeczytałam już jakiś czas temu, jednak dość długo zeszło mi aby o niej napisać. Książka ta zdecydowanie odbiega tematyką od tych, które zwykle możecie tutaj zobaczyć. Jednak mam nadzieję, że chętnie o niej przeczytacie i być może kogoś ona zainteresuje.


tytuł: Jeszcze jeden oddech
autor: Paul Kalanithi
data wydania: 29.09.2016

Na początku poznajemy Paula, autora książki, genialnego neurochirurga, oczami innej osoby. Następnie możemy przeczytać właściwą część książki, napisaną przez samego Paula, a na koniec w posłowiu znajdujemy wypowiedź jego żony. To dzięki niej możemy odkryć jak wyglądały ostatnie godziny życia Paula. "Jeszcze jeden oddech", to właśnie historia neurochirurga, który otrzymuje diagnozę - nieuleczalny rak płuc. Zanim pogodził się z tym, co go czeka, minęło wiele czasu. Z pewnością dużym plusem w jego sytuacji była obecność bliskich mu osób, oddanych przyjaciół, oraz żony. Paul Kalanithi różnił się tym, od innych chorych osób, że zdawał sobie sprawę z tego, co go czeka, choć taka świadomość dla niektórych może być niezbyt dobra. 

Neurochirurg postanawia odejść z godnością, przyjąć to co dał mu los i korzystać z każdej chwili jaka mu pozostała. W książce znajdziemy opisy walki z chorobą, a także pracę lekarza, której poświęca się Paul. "Jeszcze jeden oddech", to także wspomnienia, oraz mądrości głównego bohatera, historie odnoszące się do tego, że to co robił w życiu dotyczyło jego powołania i pasji. 

"Czasem złe wieści stanowią tak wielki szok, że w mózgu dochodzi do spięcia. Fenomen ten jest znany jako syndrom "psychogenny", skrajny przypadek omdlenia, którego ludzie doświadczają po usłyszeniu tragicznych wiadomości."

Czytając książkę, wiemy że autor przegrał z chorobą. Już od pierwszych stron dowiadujemy się jaki będzie jej koniec, właśnie dlatego jest to historia wzruszająca, chwytająca za serce. Godne podziwu z pewnością jest dla nas zachowanie optymizmu i chęci do życia  przez Paula, dla innych w reszcie swojego życia. Książka trzyma nas w napięciu, a dodatkowym jej atutem jest to, że to historia oparta na prawdziwych zdarzeniach, czytając ją - czujemy autentyczność, poznajemy wspaniałą osobę, jaką był Paul.

Nie wiem dlaczego, ale książki o tematyce medycznej, w której możemy poznać lekarzy, choroby, czy też opowieści z tym związane - były mi do tej pory zupełnie obce. Stroniłam od tej tematyki, aczkolwiek mama podsunęła mi tę książkę i zdecydowałam się z nią zapoznać. "Jeszcze jeden oddech", to książka specyficzna, oraz szczególna - znajdziemy w niej przesłanie od autora, który mierzył się ze strasznym wyrokiem, który go spotkał. Myślę, że jest to książka warta poznania. Nie jest ona obszerną lekturą, jednak urzekającą, wzruszającą i przedstawiającą nam mądrości wspaniałego człowieka, jakim był Paul.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WioskaSzablonów.