Witaj! Znajdziesz tu trochę mojej codzienności, książek, listów, włoskiego i wiele więcej...

Złudzenie - Charlotte Link


Po raz kolejny mam dla was recenzję książki Charlotte Link. Jak wiecie, polubiłam tę autorkę i sposób, w jaki pisze. Dlatego zapoznaję się bardzo dobrze z jej twórczością i sięgam po kolejne książki. Oczywiście bywa różnie, a jak było tym razem? Czy otrzymałam trzymającą w napięciu powieść?

Tytuł: Złudzenie 
Autor: Charlotte Link
Wydawnictwo: Sonia Draga

Gdy Peter Simon znika bez śladu, jego żona Laura zaczyna panikować, szuka czegoś, co mogłoby ją naprowadzić na trop męża. Mężczyzna to niemiecki biznesmen, co roku spędza pewien czas na żaglach z przyjacielem w Prowansji. Jednak tym razem Simon nie daje znaku życia, jego przyjaciel nic o tym nie wie, a żona zaczyna się martwić, gdy mężczyzna nie odbiera telefonu, a ślad po nim zaginął. Laura starając się odnaleźć męża odkrywa, że miał on przed nią wiele sekretów. Jednym z nich jest posiadanie kochanki, a także problemy w firmie. Zdesperowana kobieta szuka pomocy u swoich starych przyjaciół. Spotykamy znajomych Simona i Laury, małżeństwo prowadzące pizzerię: Henriego, oraz Nadine, a także kuzynkę Henriego - Catherine. Choć wydawałoby się, że to tylko starzy znajomi, ich życia przeplatają się w pewnej chwili, łączą z życiem Laury i Petera. Laura odkrywając kolejne sekrety męża, zaczyna łączyć wszystko w jedną całość, ale nie wszystko jest takie proste, ponieważ na jaw wychodzą kolejne kłamstwa, a także oszustwa.

Link zawsze wprowadza więcej bohaterów, a początkowo ich życie nie jest ze sobą bardzo powiązane. Zwykle na początku trzeba skupić się na kojarzeniu kto jest kim, ale podoba mi się ten zabieg, w szczególności gdy później wychodzą na jaw kolejne fakty i bohaterowie okazują się być ze sobą powiązani. No właśnie, Link w "Złudzeniu" dawkuje czytelnikowi pewne informacje, początek to głównie relacje międzyludzkie, śledzenie zachowań bohaterów, oraz ich myśli.  

Akcja nabiera tempa w końcowej części, gdy autorka przedstawia nam mordercę, a sami bohaterowie jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy. Poczucie krzywdy i niesprawiedliwości może doprowadzić do tragedii, co autorka bardzo dobrze przedstawiła. Oczywiście to thriller psychologiczny, tak więc nie ma tu akcji pędzącej w zawrotnym tempie. W pewnym momencie nawet odpowiedź na pytanie, co stało się z Peterem pozostaje odłożona "na poźniej". Ważniejsze stają się zachowanie ludzi, oraz to, jak poradzą sobie w sytuacji która ich spotkała. Link po raz kolejny stworzyła ciekawą postać, jaką jest Laura... kobieta, która żyła luksusowo, dostatnie, oraz szczęśliwie, a nagle musi zmierzyć się z okrutną prawdą i tym, że przez długi czas jej życie było tylko kłamstwem.

Dlaczego "Złudzenie"? Bohaterowie tej książki są nieszczęśliwi, każdy z nich znalazł się w dziwnym momencie swojego życia, a jedno wydarzenie uświadomiło im położenie w jakim się znajdują. Nie mają oni swojego bezpiecznego miejsca na świecie, karmią się złudzeniami. Autorka dość powolny sposób rozwija akcję, zawsze skupia się na przeżyciach wewnętrznych poszczególnych bohaterów i buduje ich portery psychologiczne - to bardzo mi się podoba.  Przyznam, że była to najlepsza książka Charlotte Link, którą do tej pory czytałam. Tym razem również zaskoczyła mnie zakończeniem. Zmusiła do śledzenia losów bohaterów, a następnie odkryła przed nami to, na co czekaliśmy z niecierpliwością i czego ja się nie spodziewałam.

★★★★★★★★☆☆
rewelacyjna!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WioskaSzablonów.