Witaj! Znajdziesz tu trochę mojej codzienności, książek, listów, włoskiego i wiele więcej...

Mroczny zakątek - Gillian Flynn


Książka po raz pierwszy ukazała się w Polsce trzy lata temu. Jednak ja czytałam jej nowy przekład, wydany przez wydawnictwo Znak. Wcześniej zebrała ona wiele pozytywnych opinii i tak samo było również po jej kolejnym wydaniu. "Zagniniona dziewczyna", oraz "Ostre przedmioty" Gillian Flynn już za mną, tak więc to trzecie spotkanie z tą autorką.


wydawnictwo: Znak Literanova
data wydania: 21 października 2015
liczba stron: 512

Główna bohaterka to Libby Day. Gdy miała siedem lat, jej matka oraz dwie starsze siostry zostały brutalnie zamordowane, a ona cudem uniknęła śmierci. Dzięki szybkim zeznaniom Libby aresztowano i skazano sprawcę morderstwa - Bena, jej piętnastoletniego brata. Był on uważany za dziwaka i posądzano go również o satanizm. Libby po upływie wielu lat trafia do Klubu Kryminalnych Ciekawostek, w którym znajduje masę ludzi zafascynowanych morderstwami, w tym także tragedią jaka dotknęła rodzinę Libby.

"Zawsze zakładam, że może stać się najgorsze,
bo to, co najgorsze, już mi się raz przytrafiło."

Fabuła w tej książce przedstawiona jest z perspektywy trzech postaci. Pierwszą z nich jest Libby, a rozdziały w których jest narratorką przenoszą nas do dnia poprzedzającego morderstwo. Libby to już dorosła kobieta, która została doświadczona przez los, oddając się ponownie myślom o morderstwie sprzed lat, wpada w mroczny zakątek, staje się nerwowa, ma myśli samobójcze. Jednak mimo wszystko postanawia po 25 latach od tragedii rozwiązać zagadkę rodzinną. Poznajemy również wydarzenia z perspektywy matki - Patty, oraz Bena. Matka, która ledwo wiąże koniec z końcem, a także ma problemy z wychowaniem dzieci, oraz ciężki w wychowaniu syn, który jednocześnie pragnie akceptacji rówieśników. Czytelnik zastanawia się, czy na pewno Ben zamordował swoją rodzinę? Przez długi czas odpowiedź nie jest tak oczywista.

Do końca książki autorka poddaje w wątpliwość wnioski, do których najpierw pozwala dojść czytelnikowi. Główni bohaterowie zostali przedstawieni wiarygodnie a także z dbałością o szczegóły, ukazane są ich portrety psychologiczne. Są one bardzo realistyczne, jeśli chodzi o bohaterów pierwszoplanowych, ale nie tylko.  Akcja toczy się dość wolno, nie ma gwałtownych zwrotów w jej przebiegu. To powieść idealna dla fanów thrillera z elementami psychologicznymi, oraz zagadkami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WioskaSzablonów.