Witaj! Znajdziesz tu trochę mojej codzienności, książek, listów, włoskiego i wiele więcej...

Gra anioła - Carlos Ruiz Zafón


Dziś zapraszam was w kolejną podróż do Cmentarza Zapomnianych Książek, do magicznej Barcelony, tym razem z perspektywy Davida Martina. Kolejna dawka tajemniczości, klimatycznego miasta i intryg. Jednak nie ma ona wiele wspólnego z "Cieniem wiatru", tylko niektóre miejsca i bohaterowie są powiązane z pierwszą częścią tej serii. Jednak książka nadal jest warta uwagi.

wydawnictwo: Muza
data wydania: 2013
liczba stron: 512

Barcelona, lata 20. David Martin to samotnik, pisarz i dziennikarz. Niespodziewanie dostaje on jednak zlecenie, w zastępstwie za innego pisarza David ma napisać opowiadanie. Czytelnicy są zachwyceni jego tekstem i chcą więcej. Życie głównego bohatera znowu toczy się wokół książek. Każdego dnia pisze i ma styczność z książkami, przyjaźni się on z księgarzem Sempere, pracuje w redakcji. David podczas wizyty w Cmentarzu Zapomnianych Książek wybiera Lux Aternę, choć to raczej ona wybiera jego. David ponownie wraca do tego miejsca i którąkolwiek książkę otworzy, wydaje mu się ona być tą wspaniałą i jedyną w swoim rodzaju. Lux Aeterna wywróciła życie głównego bohatera do góry nogami, wprowadziła go w niezwykły świat, jednak także niebezpieczny.
Milczenie jest potrzebne tylko wtedy, kiedy nie ma się nic ważnego do powiedzenia. Milczenie sprawia, że nawet głupcy przez chwilę stają się mędrcami.

David jest zawiedziony miłością i życiem, oddaje się całkowicie pracy, pisaniu, żyje w samotności. Ciekawą postacią jest asystenka Davida - Isabella, wygadana i rezolutna. Dialogi tych bohaterów bardzo mi się podobały. Znajdą się również czarne charaktery, tutaj jest nim zleceniodawca Davida, pojwia się i znika, jego wygląd jest tajemniczy, przypomina on zjawę.  W Grze anioła znajdziemy więcej emocji, to powieść mroczna, niepokojąca, ale mimo to nadal zachwyca. Tutaj znowu pojawiają się odwołania do Dickensa, oraz Dostojewskiego, Zafón jest ich miłośnikiem. To wielowątkowa powieść, z charakterystycznym klimatem, mroczna, fantastyczna i gotycka.

Nie da się żyć zbyt długo w realnym świecie. W każdym razie istota ludzka nie potrafi. Większą część życia spędzamy, śniąc, przede wszystkim na jawie.

Mimo że główny bohater jest kimś innym, niż w pierwszej części tej serii, to jednak obie książki mają coś ze sobą wspólnego. Pojawia się tu również księgarnia "Sempre i synowie", oraz Cmentarz Zapomnianych książek. To znowu powieść, w którą trzeba się wczuć, lubić taki klimat. Na pewno jest to powieść, którą zrozumie prawdziwy czytelnik, ten oddający się czytaniu, wchodzący podczas czytania w zupełnie inny świat. "Gra anioła" zaprowadzi nas po raz kolejny do Barcelony, uzależni i sprawi że nasze myśli będą krążyły wokół niej nawet po odłożeniu książki. Gorąco polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WioskaSzablonów.